Przejdź do głównej zawartości

Perfumy – grupy zapachowe

Wchodząc do perfumerii nierzadko można dostać zawrotu głowy od liczby dostępnych kompozycji. By zapanować nad tą różnorodnością, zapachy dzieli się na odrębne kategorie, tzw. grupy olfaktoryczne. Poniżej wymieniamy podstawowe z nich:*

Zapachy cytrusowe – z łatwością wyczujemy w nich nuty bergamotki, pomarańczy, grejpfrutów i innych cytrusów, zwykle w towarzystwie akordów ziołowych lub kwiatów. W grupie tej znajdują się zarówno perfumy męskie, damskie, jak i unisex. Wyróżnia je lekkość i świeżość. Najlepszym przykładem takich perfum jest CK IN2U.

Zapachy owocowe – słodkie, radosne i dziewczęce. Dominują w nich akcenty truskawek, malin, ananasów, itp. Z owoców nie sposób pozyskać trwałych olejków, dlatego ich nuty odtwarza się syntetycznie.

Zapachy kwiatowe – najpopularniejsza grupa olfaktoryczna. Znajdziemy tu głównie zapachy dla kobiet. Niektóre z nich są skomponowane wokół jednego dominującego kwiatu, inne to złożone wielokwiatowe bukiety. Oddzielną podkategorię stanowią kwiaty „białe” (jak ylang ylang, jaśmin, gardenia) o wyjątkowo bogatym, odurzającym i zmysłowym aromacie.

Zapachy aromatyczne i zielone – bardzo szeroka grupa, obejmująca zwykle perfumy męskie. W perfumiarstwie za „aromatyczne” uznaje się głównie zioła (np. szałwię, lawendę, bazylię, rozmaryn). Kategorię uzupełniają liście, trawy, i inne nuty „zielone” o szerokim spektrum – od zapachu świeżo skoszonej trawy po ciężkie aromaty fougére (paprociowe), imitujące zapach wilgotnego lasu.
Zapachy orientalne – pachną tym wszystkim, z czym kojarzymy bogactwo Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Kompozycje orientalne (zarówno męskie jak i damskie) są bogate, zmysłowe i luksusowe. Wyczujemy w nich aromat wanilii, żywic, korzennych przypraw, piżma. Oddzielną podkategorię stanowią zapachy gourmand o nutach deserowych, jak czekolada, kakao, rum.

Zapachy drzewne – typowo męska kategoria perfum, choć nuty drzew pojawiają się też w damskich wodach. Do grupy tej należą nie tylko aromaty drewna (np. cedru w kompozycjach lżejszych lub sandałowca w bardziej luksusowych), ale również wetiwer, mech dębowy czy paczula.


*Podział na grupy zapachowe nie jest ścisły – można spotkać zarówno kategorie łączone, jak i perfumy, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom.  

Komentarze