Przejdź do głównej zawartości

Perfumy – grupy zapachowe

Wchodząc do perfumerii nierzadko można dostać zawrotu głowy od liczby dostępnych kompozycji. By zapanować nad tą różnorodnością, zapachy dzieli się na odrębne kategorie, tzw. grupy olfaktoryczne. Poniżej wymieniamy podstawowe z nich:*

Zapachy cytrusowe – z łatwością wyczujemy w nich nuty bergamotki, pomarańczy, grejpfrutów i innych cytrusów, zwykle w towarzystwie akordów ziołowych lub kwiatów. W grupie tej znajdują się zarówno perfumy męskie, damskie, jak i unisex. Wyróżnia je lekkość i świeżość. Najlepszym przykładem takich perfum jest CK IN2U.

Zapachy owocowe – słodkie, radosne i dziewczęce. Dominują w nich akcenty truskawek, malin, ananasów, itp. Z owoców nie sposób pozyskać trwałych olejków, dlatego ich nuty odtwarza się syntetycznie.

Zapachy kwiatowe – najpopularniejsza grupa olfaktoryczna. Znajdziemy tu głównie zapachy dla kobiet. Niektóre z nich są skomponowane wokół jednego dominującego kwiatu, inne to złożone wielokwiatowe bukiety. Oddzielną podkategorię stanowią kwiaty „białe” (jak ylang ylang, jaśmin, gardenia) o wyjątkowo bogatym, odurzającym i zmysłowym aromacie.

Zapachy aromatyczne i zielone – bardzo szeroka grupa, obejmująca zwykle perfumy męskie. W perfumiarstwie za „aromatyczne” uznaje się głównie zioła (np. szałwię, lawendę, bazylię, rozmaryn). Kategorię uzupełniają liście, trawy, i inne nuty „zielone” o szerokim spektrum – od zapachu świeżo skoszonej trawy po ciężkie aromaty fougére (paprociowe), imitujące zapach wilgotnego lasu.
Zapachy orientalne – pachną tym wszystkim, z czym kojarzymy bogactwo Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Kompozycje orientalne (zarówno męskie jak i damskie) są bogate, zmysłowe i luksusowe. Wyczujemy w nich aromat wanilii, żywic, korzennych przypraw, piżma. Oddzielną podkategorię stanowią zapachy gourmand o nutach deserowych, jak czekolada, kakao, rum.

Zapachy drzewne – typowo męska kategoria perfum, choć nuty drzew pojawiają się też w damskich wodach. Do grupy tej należą nie tylko aromaty drewna (np. cedru w kompozycjach lżejszych lub sandałowca w bardziej luksusowych), ale również wetiwer, mech dębowy czy paczula.


*Podział na grupy zapachowe nie jest ścisły – można spotkać zarówno kategorie łączone, jak i perfumy, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Perfumy dla kobiety w wieku 25-35 lat

Dobierając perfumy często kierujemy się wyłącznie zamiłowaniem do danej grupy olfaktorycznej, np. cytrusowej czy kwiatowej. Warto jednak pamiętać, że za pomocą zapachu kreujemy swój wizerunek, dlatego nasz wybór powinien być przemyślany. Szukając perfum, pomyśl o nich, jak o części stroju – zadbaj o to, by pasowały do Twojego stylu, wieku i sposobu bycia. Poniżej znajdziesz kilka sugestii, jak dobrać perfumy dla kobiety w wieku 25-35 lat:
- Perfumy owocowe są zwykle bardzo słodkie i być może pasują roześmianej nastolatce, ale dorosłej kobiecie już niekoniecznie. Jeśli zamiast truskawkowego błyszczyka wybierasz w drogerii dobrą szminkę, zrób to samo z perfumami. Zasada ta nie dotyczy cytrusów, które reprezentują oddzielną kategorię w zapachach.
- Perfumy aldehydowe (np. Chanel no. 5) oraz te o dominującym udziale zmysłowych słodkich kwiatów, jak ylang ylang, jaśmin, gardenia, irys czy kwiat pomarańczy mają bardzo bogaty i odurzający bukiet, odpowiedni raczej dla starszych kobiet. Nie wy…

Calvin Klein IN2U dla mężczyzn

Calvin Klein IN2U dla mężczyzn to jeden z zapachowych klasyków, sygnowanych nazwiskiem nowojorskiego projektanta. Wraz z kolekcją IN2U, w ofercie Calvina Kleina po raz pierwszy zamiast zapachu typu unisex pojawiła się odrębna propozycja dla niej i dla niego. Chociaż od premiery perfum minęło ponad dziesięć lat, wciąż cieszą się one ogromną popularnością.
Męska woda toaletowa CK IN2U to pasuje do stylu bycia młodych ludzi – ich spontaniczności, nieskrępowanej energii oraz ich przywiązania do nowych technologii. Minimalistyczny flakon zaprojektowany przez Stephena Burksa doskonale wpisuje się we współczesne trendy, a zastosowane materiały (szkło i biały plastik) w subtelny sposób nawiązują do wyglądu iPoda, czyli kultowego miejskiego gadżetu od Apple.
Sam zapach w pełni oddaje założenia jego twórców. Klasyczny dla męskich perfum akord aromatyczny został wzbogacony niebanalnym akcentem kakaowca i korzenną nutą ziela angielskiego (nazywanego również „Jamajskim pieprzem”).
Kompozycję otwier…